Nasza Nowa Strona - Dlaczego Przeszlismy na JAMSTACK

Zespoół Dibby Polska| Thu Nov 02 2023 | Technologia | 0 KomentarzyNasza Nowa Strona - Dlaczego Przeszlismy na JAMSTACK

Wstęp

W dynamicznie zmieniającym się świecie technologii internetowych, pojawia się coraz więcej terminów, które szybko stają się kluczowymi pojęciami w branży. Jednym z nich jest JAMstack – architektura projektowania stron internetowych i aplikacji webowych, która zyskuje na popularności dzięki swojej wydajności, bezpieczeństwu i skalowalności. Ale co dokładnie kryje się pod tym pojęciem i dlaczego zdecydowaliśmy się przyjąć tę technologię jako fundament naszej pracy?

W tym wpisie przybliżymy ideę JAMstack, wyjaśnimy jej główne komponenty i przedstawimy zalety, które przemawiają za jej wykorzystaniem. Opowiemy również o naszej własnej transformacji – przejściu od tradycyjnych metod budowy stron do nowoczesnego podejścia, które pozwala nam na świadczenie usług na najwyższym poziomie. Niezależnie od tego, czy jesteś deweloperem, właścicielem firmy, czy po prostu entuzjastą nowych technologii, zapraszamy do odkrywania z nami potencjału JAMstack i jego wpływu na przyszłość web developmentu.

Czym jest JAMSTACK?

JAMstack to nowoczesna architektura projektowania stron internetowych i aplikacji webowych, której nazwa pochodzi od trzech głównych technologii, które ją definiują: JavaScript, API i Markup. Wzorzec ten polega na odseparowaniu front-endu od back-endu, co pozwala na tworzenie bardziej bezpiecznych i łatwiejszych w skalowaniu projektów. JavaScript służy do dynamicznego budowania interfejsu użytkownika, API jest wykorzystywane do komunikacji z zewnętrznymi usługami i serwerami, a Markup to statycznie generowany kod HTML, który jest podstawą struktury każdej strony. Dzięki takiej separacji, strony JAMstack mogą być serwowane bezpośrednio z CDN (Content Delivery Network), co znacznie przyspiesza ich wczytywanie i zwiększa niezawodność. Architektura ta promuje niezależność od monolitycznych systemów zarządzania treścią (CMS), umożliwiając developerom większą swobodę w wyborze narzędzi i usług, co skutkuje szybszym i bardziej elastycznym procesem tworzenia oprogramowania.

Zalety Tej technologii

Odstawmy na bok techniczny żargon. Najważniejsze pytanie, które się nasuwa, to dlaczego uważamy, że JAMstack jest obecnie najlepszym rozwiązaniem dla stron internetowych. Co sprawia, że jest lepszy od stron na WordPress, Drupal czy innych popularnych CMS-ach.

Oto kilka zalet technologii Headless:

1. Skalowalność

Strony, które tworzymy z wykorzystaniem JAMstack/Headless, są całkowicie statyczne, co oznacza, że mogą być niezwykle skalowalne. Strona WWW zbudowana przez nas nie opiera się na pojedynczym serwerze, który musiałby za każdym razem przetwarzać setki obliczeń, aby wygenerować ostateczny HTML (układ strony). Zamiast tego, strona jest wstępnie generowana i umieszczana na tzw. Edge Servers, czyli najbliższych użytkownikowi jednostkach serwerowych. Innymi słowy, strona nie jest hostowana na jednym centralnym serwerze, lecz na wielu rozproszonych lokalnych serwerach. Gdy nasz klient z Warszawy odwiedza stronę, otrzymuje on wersję z serwera w Warszawie, a gdy klient z Australii wchodzi na stronę, treści są serwowane z serwerów umiejscowionych w Australii.

2. Bezpieczeństwo

Strony statyczne są z natury znacznie bardziej bezpieczne i odporne na ataki hakerskie niż strony oparte na popularnych CMS-ach typu WordPress. Ponieważ strona statyczna nie wykonuje skomplikowanych obliczeń po stronie serwera, jest ona niemal całkowicie odporna na większość typów ataków hakerskich.

3. Koszty

Strony Headless są tańsze w utrzymaniu i wymagają znacznie mniej czasu na obsługę techniczną i utrzymanie. W przypadku stron opartych na CMS-ach, takich jak WordPress, regularnie musisz aktualizować wtyczki i rdzeń systemu. Strony statyczne, które tworzymy, nie wymagają żadnych takich operacji. Raz wykonana strona w tej technologii jest zawsze na bieżąco pod względem jej fundamentów.

4. SEO

Strony oparte na solidnych technologiach Headless mają ogromną przewagę nad tradycyjnymi stronami pod względem szybkości działania. Nie tylko dlatego, że są one dostarczane z ‘edge’, o czym już wspomnieliśmy, ale również dlatego, że nie są one generowane na bieżąco, lecz szybko dostarczane użytkownikowi jako wcześniej wygenerowane wersje HTML. Szybkość działania strony jest obecnie kluczowym czynnikiem SEO. Google oraz Bing przywiązują ogromną wagę do tego, jak szybko działa strona internetowa, określając to wieloma parametrami, takimi jak TTFB, LCP czy ogólnie “Core Web Vitals”. Strony wykonane przez nas w technologii headless znajdują się w top 1% najszybszych stron WWW.

Możesz to łatwo zweryfikować, używając narzędzia Google do analizy szybkości działania stron internetowych, Google PageSpeed Insights (dla porównania wprowadź też adres swojej strony i zobacz, jak wypada na tle naszej).

Czy każda technologia JAMSTACK jest dobra?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, jednak z pewnością można stwierdzić, że jeśli strona jest poprawnie wykonana w technologii JAMSTACK, to będzie działała lepiej, szybciej i była bardziej optymalna niż strona wykonana w ‘tradycyjnej’ technologii.

W toku naszych testów i doświadczeń wyselekcjonowaliśmy dwie technologie, które obecnie stosujemy i implementujemy:

  • GatsbyJS
  • Astro

Jeśli interesuje Cię więcej informacji o GatsbyJS i naszej ofercie Tworzenia Stron WWW opartych na GatsbyJS to zapraszamy na naszą nową stronę Internetową naszej fili w USA: GatsbyNinja.com

Podsumowanie

Stale śledzimy trendy w internecie i dostosowujemy nasze metody pracy, aby zawsze wyprzedzać konkurencję. Jeśli chcesz mieć pewność, że jesteś obsługiwany przez firmę, która zawsze wykorzystuje najlepsze dostępne rozwiązania, wybierz naszą ofertę. Strona Internetowa stworzona przez nas nie tylko spełnia wszystkie obecne standardy, ale również przewyższa pod wieloma względami strony tworzone przez inne firmy.